Vimny - Produkty, oferty, nowości

Nowości

Pies, który rozumie tysiąc słów

21 dni temu

Miasto Spartanburg, położone w Południowej Karolinie (USA), stało się znane w całym kraju dzięki jednemu ze swoich czworonogich mieszkańców. 

Dziewięcioletni pies rasy border collie imieniem Chaser rozumie ponad 1000 słów. Ponadto z łatwością rozróżnia on nazwy własne i rzeczowniki pospolite, a także czasowniki. 

Zasób słów tego psa stale rośnie, posiada on też zdolność logicznego myślenia i odpowiedniego podejmowania decyzji. Wcześniej uważano, że do czegoś podobnego zdolne są tylko człekokształtne małpy oraz delfiny. 

Takie zadziwiające zdolności pies zawdzięcza specjaliście w dziedzinie psychologii zwierząt z Wofford College w Spartanburgu, 85-letniemu Johnowi Pilleyowi, który po przejściu na emeryturę codziennie zajmuje się szkoleniem psa. 

Oczywiście takie spektakularne sukcesy pies osiągnął nie od razu, nie w jeden dzień. Chaser stał się znany jeszcze w 2011 roku dzięki artykułowi, opublikowanemu w czasopiśmie „Procesy behawioralne”. 

Pies nauczył się kojarzyć nowe słowo z już znanym i potrafił klasyfikować przedmioty na kategorie. Na przykład rozumiejąc, że piłki należą do kategorii „zabawek”, a już dobrze znane „freesby” już do niej nie należy. 

Pies trafił do domu Johna Pilleya w 2004 roku w wieku 2 miesięcy, a teraz po dziesięciu latach pies-geniusz nauczył się nie tylko rozróżniać klasy przedmiotów, ale także trzymać w głowie dwa pojęcia jednocześnie. Teraz psycholog zabrał się za uczenie Chasera składni! 

- Na początku uczyłem psa tylko prostych komend, takich jak „Siad!”, „Stać!”, „Leżeć!” - opowiada John Pilley. - I dopiero później przyswoił on sobie inne polecenia, na przykład „Jedz!”, „Chodź!”, „Czołgaj się!” i inne. 

- Od samego początku nauki stosowałem wzmacnianie pozytywne, ale potem stopniowo zrezygnowałem z tej metody. Teraz Chaser spokojnie obywa się bez przysmaku. Wszystkie zajęcia odbywają się w ramach zabawy i to wspaniale działa. 

Wcześniej doktor psychologii pracował przede wszystkim ze szczurami i gołębiami, ale potem przeszedł na psy, uznając ich za zdolniejszych uczniów. Pierwszy był pies Yasha, który zmarł w 1990 roku, pozostawiając głęboką ranę w sercu profesora, dopóki nie pojawił się Chaser. 

- On ma ogromny pociąg do wiedzy, - mówi John Pilley w wywiadzie z korespondentami MailOnline. - Uczymy się razem po pięć godzin dziennie! Bywa, że ja już padam z nóg, a po nim nie widać żadnego zmęczenia. 

- Chaser jest najzwyklejszym psem, - mówi psycholog. - Mam nadzieję, że ludzie będą więcej czasu poświęcać swoim pupilom, uczyć ich czegoś nowego. Nie mam na myśli tylko rozpoznawania słów, ale po prostu uczenie swojego psa. Dowiedzcie się, co czyni waszego psa szczęśliwym i dajcie mu możliwość rozwoju.

Źródło: dailymail.co.uk | Zdjęcia: Dana Cubbage Pet Photography

Szukasz pet sittera? Znajdź idealne miejsce dla swojego ulubieńca! 

Artykuł

Szukasz petsittera Ta platforma jest dla ciebie!

21 dni temu

FlatsForPets pomaga właścicielom zwierzaków znaleźć opiekuna, który zajmie się ich ulubieńcem podczas ich nieobecności. Łączy właścicieli z opiekunami, pełniąc rolę pośrednika w ich wzajemnych relacjach.

Jak to działa?

Obecnie na flatsforpets.com są dostępne trzy rodzaje usług:

1. Petsitting – osoba, która opiekuje się zwierzakiem we własnym domu,
2. Niania – osoba, która opiekuje się zwierzakiem w domu właściciela,
3. Wyprowadzanie – usługa polegająca na przyjeżdżaniu do psa, by wyjść z nim na spacer.

Aby skorzystać z flatsforpets.com i zamówić usługę, należy wybrać gatunek zwierzaka (pies lub kot), lokalizację i przede wszystkim termin, którym jesteśmy zainteresowani. Na stronie jest dostępny specjalny kalendarz, w którym petsitterzy zaznaczają, kiedy mają wolne terminy. Dzięki temu właściciel widzi tylko opiekunów dostępnych w wybranych terminach, a dodatkowo może filtrować wyniki wyszukiwania wedle potrzeb. Po wybraniu kandydatów na opiekunów właściciel kontaktuje się z nimi przez komunikator i ustala wszystkie szczegóły dotyczące opieki lub od razu wybiera petsittera i przechodzi do płatności.

FlatsForPets pomaga w podjęciu decyzji, którego opiekuna wybrać. Służy temu system ocen i opinii, który co prawda działa dopiero od 2 miesięcy, ale niektórzy opiekunowie już mają pierwsze referencje.

Kiedy się za to płaci?

Gdy właściciel wpłaci pieniądze, czekają one bezpiecznie do momentu zakończenia usługi. Dopiero wtedy, jeśli ze strony właściciela nie ma żadnych skarg, pieniądze zostają automatycznie przekazane opiekunowi. Natomiast jeśli na przykład opiekun nie zaakceptuje zamówionej usługi w ciągu 24 godzin (nie podejmie się opieki nad psem), pieniądze zostaną zwrócone do właściciela.

A co, jeśli coś się stanie?

Każde zwierzę, które przebywa pod opieką petsittera z FlatsForPets, jest objęte ubezpieczeniem od wszelkich wypadków do wysokości kwoty 2000 zł, dzięki ubezpieczeniu VetsForPets. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna dla wszystkich, którzy skorzystają z usług w ramach platformy flatsforpets.com.

Co poza tym?

Poza podstawową opieką dla zwierząt, serwis FlatsForPets oferuje dużo nowych możliwości zarówno dla właścicieli, jak i petsitterów. W ramach platformy można nie tylko zamówić wyprowadzenie psa na spacer, ale też usługę szkolenia czy pielęgnacji.

Na korzystających z FlatsForPets czekają niespodzianki – nagrody małe i duże. Do tej pory twórcy platformy rozdali już m.in. kalendarze, miski i karmę. Ponieważ mają mnóstwo planów i innowacyjnych pomysłów, warto zaglądać na ich fanpage FlatsForPets, by trzymać łapę na pulsie i nie przegapić atrakcyjnych nowości i możliwości tej nowoczesnej platformy!